Kiskunfélegyháza szobrai
A Jó és a Rossz :A szobrot 1994-ben alkotta Kun Éva .Ez a fantasztikus szobor a régi Zeneiskola előtt került elhelyezésre - korábban itt állt a második világháborúban elesett orosz katonák emlékműve. A dór stílusú szobor a jó és a rossz azonos gyökérből való származását ábrázolja. Sajnálatos módon a Jó-t ábrázoló szobrocska már megrongálódott - a jobb keze letört a harsonával együtt.
Bajcsy-Zsilinszky Endre szobra :Bajcsy-Zsilinszky Endre ülő szobrát , Eskulits Tamás alkotását 1989-ben helyezték el .
Bányász-szobor:A szobor Kiskunfélegyházán 1950-52-ben fölépült középnehéz vasszerkezeti gyár, a Bányászati Berendezések Gyára jelkép-szobra.Bár a gyárnak már nem ez a profilja , a szobrot mégis meghagyták .
Bem József mellszobra: Alkotója Petrovics József őrvezető. A szobrot eredetileg a kiskunfélegyházi Bem József laktanya parancsnoki épületének bejárata előtt helyezték el 1980-ban, de miután az alakulat megszűnt , a Bem-szobor 2001. május 21-én a Helyőrségi Klub udvara került.
Biztonságban (Pingvin-szobor): A Platán Utcai Általános iskola Pihenőparkjában került elhelyezésre.A kiskunfélegyházi születésű Pálfy Gusztávot kérték fel a szobor elkészítésére anno 1998-ban.
Centenáriumi díszkút: Nevéhez méltóan a díszkutat 1948-ban szerették volna felavatni, de a kivitelező - id. Bozóki István - anyaghiányra és az időjárásra hivatkozva nem tudta tartani a határidőt. Az 1950. novemberében elkészült alkotást az átvételi bizottság nem vette át. A javítások után a díszkutat 1951. november 24.én már átvették, de az ünnepélyes felavatás -érthetően- elmaradt.
Citerázó paraszt: A szobor alkotója Kovács Ferenc aki 1966-ban hozta létre művét.A szobrot a művész az édesapjáról mintázta. Az eredeti alkotás a félegyházi Alsó -temetőben, az alkotó apjának sírját díszíti.
Csobogó ("Kőkáposzta" szökőkút): Alkotója Kovács Ferenc. A szobrot 1982-ben állították fel a Béke téren.A kút esztétikus színfoltja a térnek.
Dózsa születésének 500. évfordulójára újabb szobrot készített a művész amivel 1972. június 22-én lecserélték korábbi alkotását. Somogyi József is részt vett a 'régi Dózsa' új helyének kiválasztásában. Az Dózsa ünnepségsorozat részeként 1972. augusztus 20-án másodszor leplezték le a szobrot Kiskunfélegyházán.
A tüzérjelenetet ábrázoló domborművet, amely a II. világháború után eltűnt, Morell Mihály szobrászművész újramintázta. A restaurálási és konzerválási munkákat Szűts Tamás szobrász végezte. Az újraavatás 1997. november 1-én történt.
Országzászló:A szobor alkotója Martinelli Jenő. 1934. szeptember 2-kán felavatták, de 1945. augusztus 7-én szétszerelték, és raktárba helyezték.
Végül 1999-ben úgy döntöttek , hogy visszaállítják az emlékjelet. Újraavatása 2001.május 25-kén történt.
Európa-ivókút: A szobrot készítette Kocsis László ,Palásti Gábor és Szűts Tamás.
Kiskunfélegyháza évről évre sokat tett és tesz a testvérvárosi kapcsolatok építésért és ápolásáért. A kút avatási ünnepsége után kapta meg a város az Unió elismerő zászlóját. A kút alsó része( gránit ) a durva a megmunkálatlan, míg a sima a szorgalmasan megmunkált földet jelképezi.
A felfelé ívelő három levél a természet örök megújulását és az itteniek hitét szimbolizálja. A felső sorban az ország, a megye és a város címere látható. A leveleket a 12 európa csillagos pánt fogja össze. A pánt alatt több sorban a testvér és Partner városok címerei láthatók.
Égi Vándor: A szobor alkotója Kiskunfélegyháza egyik díszpolgára , Morell Mihály.2011-ben a Kiskun Múzeumban nyílt állandó kiállítása 11 festménnyel és hat szoborral, köztük az "Égi vándorral".
2013. augusztus 20-n az Égi vándor köztéri mása kapott helyet a Móra Ferenc Gimnázium előkertjében, melyet Mihály Gábor Munkácsy-díjas szobrász és Portolani Gina szobrász nagyított fel és varázsolt köztéri szoborrá. Az öntés Bobály Attila szobrász öntödéjében készült. A Nemzeti Kulturális Alap pályázatának köszönhetően 4,2 millió forintot nyert az önkormányzat a szobor felállítására. A szobor talapzatát Bozóki István kőfaragó készítette.
Fiú bagollyal:A szobor alkotója Gáti Gábor. A szobrot 1976-ban az Ének-zene Tagozatos Általános Iskola előkertjében helyezték el.Lánytestvére Dunaújvárosban látható.
A dunaújvárosi lánytestvére:Holló Lajos mellszobra:Alkotója Istók János.A szobor már 1926-ban elkészült , de a város akkori vezetői elhalasztották a köztéri felállítását.Végül is több mint 33 év után, 1959 augusztus 20-án avatták föl a szobrot a Móra Ferenc téren. Mivel a talapzat elkészítéséhez szükséges költségeket a városi tanács nem tudta biztosítani, ezért az egykori országzászló mészkő posztamensét használták fel.
2004-ben az Önkormányzati testület döntött egy új, egész alakos Móra-szobor felállításáról és helyéről. Így került sor arra 2004. augusztus 20-án, hogy közel 80 év után újraavatták a Holló Lajos szobrot az eredetileg tervezett helyén, a szülőházzal szemben.
id. Holló László mellszobra :Idősebb Holló László (Holló László Kossuth-díjas festőművész apja)a kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium elődjének, a Katolikus Főgimnáziumnak a kezdeményezője, szervezője és első igazgatója volt. Mellszobrát 2009. szeptember 13-án a 200 éves évfordulós ünnepségek nyitányaként avatták föl a Gimnázium előkertjében. A szobor alkotója a Holló László díjas Józsa Lajos szobrászművész.
Kossuth Lajos mellszobra: Alkotója Pálfy Gusztáv.1985-ben lett felavatva a Hősök Parkja egyik szobraként.
Magyarok Nagyasszonya: Corte Guidon a tervezője. A Béke téren avatták fel 1929-ben.
Móra Ferenc szobra:A szobor létrehozói Markolt György,Mihály Gábor,Baráz Tamás,Markolt Sebestyén.2004-ben helyezték el a Móra Ferenc téren.Az író születésének 125. évfordulójára állíttatta a város önkormányzata.
Nepomuki Szent János-szobor:Alkotói Mayer János és Ritter János.
Nepomuki Szent János (1345-1393) a folyók, hidak, hajósok, vízimolnárok, halászok védőszentje. Ezeken kívül szobrainak helymegjelölő és helyvédő funkciót is tulajdonítottak. Félegyházán a város újratelepítőinek fatemploma állt 1743-ban ezen a helyen. A szobrot 1799. május 16-án avatták. Szent János szobra 1950-ig volt a város értékes és látványos műemléke. Ekkor 'térrendezés miatt' lebontották.Közel ötven év telt el , amíg a szobor restaurálására sor kerülhetett. A talapzatot Markolt László készítette, a restaurálást Bozóki István végezte. Az elhelyezésben annyi változás történt, hogy a kelet felé néző főhomlokzat most észak felé néz. Az újraavatás és szentelés 1994. november 20-án történt.
(Forrás: Urbán Miklósné: Nevezetes épületek, szobrok, emléktáblák, emlékművek egyéb építmények Kiskunfélegyházán - Kiskunfélegyháza, 2005. 192 p.)
Petőfi Sándor szobra:Alkotója Köllő Miklós.
Segesváron, utolsó csatájának helyszínén 1897-ben szobrot emeltek Petőfi Sándor tiszteletére. Az első világháború alatt a szobor Magyarországra került. Később román politikusok visszakövetelték. A diplomáciai tárgyalások nem jártak sikerrel, a szobrot azóta sem állították vissza eredeti helyére. Románia visszaköveteli a segesvári Petőfi-szobrot. A békeszerződés szerint Magyarország és Románia a nemzeti érzés ápolását szolgáló művészeti szobrait és gyűjteményeiket kicserélhetik egymással.... A román kormány visszaköveteli az összes műtárgyakat, amelyeket 1914. június 1. óta Erdélyből eltávolítottak. Ezek között van a segesvári Petőfi-szobor is, amelyet az 1916-i meneküléskor szállítottak Budapestre. A gyönyörű szobrot később nagy ünnepségek között Kiskunfélegyházán állították fel. (Ellenzék, 1922. V. 13., 6. old.)
Petőfi-kút: Kiskunfélegyházán az egykori gabonapiac területén lévő ásott, téglafalazatú ivókút különleges irodalmi emléke a városnak. A kutat évtizedekkel korábban lefedték. Az alig ismert kútról Petőfi is megemlékezik a Szülőföldemen című versében. A kerámia emlékkutat a Nemzetközi Kerámia Stúdió két művésze készítette.
Szentcsalád:Alkotója Nagy Nepomuki János.A szobrot 1899-ben állíttatta K. Szabó Imréné Kiss Márta vallási áhítatból.
Szentháromság-szobor:Alkotója Hunyadi László.A szobrot a Szent István téren avatták fel 2005-ben.
Szoborpark: Kovács Ferenc szobraiból hozták létre a parkot. A Petőfi-városrész előtti parkban helyezték el a 9 db szobrot, egy föliratos emlékkövet és egy követ a művész aláírásával 1993-ban.
Tornászlány:Alkotója Meszes Tóth Gyula.Kossuth Lajos utca
Középiskola és Szakiskola udvarában helyezték el 1977-ben.
Nagyon szép lett a blogotok !
VálaszTörlésJó lett a blog!
VálaszTörlésKöszönjük :) !
VálaszTörlésNagyon tetszik a blogotok. Jól lett felépítve! :)
VálaszTörlésTisztelt Google!
VálaszTörlésKérem dr Holló László szobrának ismertetőjét javítani szíveskedjenek.
Tisztelt Google!
VálaszTörlésKérem dr Holló László szobrának ismertetőjét javítani szíveskedjenek.
Tisztelt Google!
VálaszTörlésKérem dr Holló László szobrának ismertetőjét javítani szíveskedjenek.
Melyik információ pontatlan vagy esetleg helytelen ,ami miatt javításra szorul?
TörlésTisztelt Szerkesztő!
VálaszTörlésHa a kép nem saját készítésű, szerintem illene képenként jelezni, hogy ki a készítő és honnan lett "kiollózva".
Köszönettel: Hársch Ferenc